Budynek opisywany w niniejszym wpisie, jest związany z powstaniem willi o wiele sławniejszej i ważniejszej dla światowej architektury niż on sam. Jednak sama willa Löw-Beer, niedawno wyremontowana i należąca do Muzeum Brněnska, jest również oczywiście warta odwiedzenia.
W latach 1903-1904 przedsiębiorca Moritz Fuhrmann sfinansował postawienie secesyjnego budynku wolnostojącego przy ulicy Sadovej (dzisiaj Drobného) nad parkiem Lužánky. Autorem projektu willi był wiedeński architekt Franz von Neumann (1844 – 1905). Wewnątrz willi znajdowały się aż cztery mieszkania. Charakterystyczna była centralna hala z oświetlającym ją świetlikiem w dachu.
Po śmierci Fuhrmanna w sierpniu 1913 roku, willę wraz z całą działką, na której stała, jego synowie sprzedali. Nowym właścicielem został Alfred Löw-Beer, podobnie jak Fuhrmann przedsiębiorca oraz właściciel fabryk tekstylnych. Jedna z córek Alfreda, Greta, związała się w 1928 roku z Fritzem Tugendhatem. Rok później Alfred podarował małżonkom część działki, na której stoi willa, w ramach ślubnego prezentu. Młode małżeństwo postawiło tam swój nietradycyjny, na skroś (wówczas, ale i dziś) nowoczesny i znany na całym świecie dom – wpisaną na listę UNESCO willę Tugendhat.
Zarówno Greta, jak i jej ojciec długo nie cieszyli się swoimi domostwami, bo ich losy skomplikowała II Wojna Światowa. Willę Löw-Beer w roku 1940 obsadziło Gestapo. Alfredowi niestety nie udało się zrealizować planu ucieczki do Wielkiej Brytanii. Jego ciało znaleziono w pobliżu torowiska w miejscowości Stříbro, 30 kilometrów od Pilzna. Okoliczności śmierci nie zostały wyjaśnione do dziś.
Warto zaznaczyć, że w Svitávce niedaleko Boskovic znajdują się dwie kolejne wille firmowane nazwiskiem Löw-Beer – tzw. mała i wielka willa Löw-Beer. Alfred tam mieszkał przed przeprowadzką do Brna.
W ciągu dnia turyści mogą za darmo pospacerować po ogrodzie, znajdą tam kawiarnię i małą galerię. Wewnątrz willi znajduje się ekspozycja poświęcona opisywanej wyżej historii.
Stara fasada willi przed remontem.