Pavlov jest miejscowością o wielowiekowej tradycji uprawy winorośli. Już w roku 1444 była ona największą winiarską aglomeracją obszaru mikulowskiego.
Na początku 17 wieku ponad połowa ziemi uprawnej wokół Pavlova obsadzona była krzewami winorośli. Wojna trzydziestoletnia, która trwała w tym czasie, nie oszczędziła i tego miejsca. Mimo to (a może właśnie dlatego) po tej wojnie uprawa winorośli rozkwitła i wtedy założono tutaj wiele piwniczek z winem. Z biegiem lat nie zawsze było „różowo”, na przykład w 19 wieku meszka Filoksera winiec spowodowała, że wiele winorośli musiało być wyrwanych i zniszczonych. Jednak mikroklimat i ukształtowanie terenu wokół Pavlova wprost sprzyjają uprawie wina i dzisiaj mamy w Pavlovie ponad 170ha winnic, gdzie wino wyrabia piętnaście rodzin winiarskich zarejestrowanych w tzw.Funduszu Winiarskim.
Centralną część Pavlova stanowią więc „domki” winiarskie z 17 i 18 wieku oraz kościół świętej Barbary z 1742 roku. W ostatnich latach rozwinęła się infrastruktura typowo turystyczna – powstało wiele pensjonatów, bistr czy (oczywiście) winiarni.
Na obrzeżach miejscowości znajdziemy muzeum Archeopark Pavlov. Znaleziska archeologiczne na wzgórzach Palawy są bogatym źródłem wiedzy o prehistorii i życiu praczłowieka z okresu paleolitu na tych terenach, a otwarty w 2016 roku Archeopark powstał w miejscu kilku takich znalezisk. Jest to jedna z największych tego typu inwestycji na Morawach Południowych ostatnich lat, współfinansowana przez UE. Jest to też chyba jedno z niewielu tego typu muzeów, gdzie wystawiane są eksponaty in situ – czyli po odkryciu zostały dalej w miejscu, gdzie leżały przez tysiąclecia! Na zwiedzających czekają różnorakie prezentacje, zostanie wyświetlony krótki film o życiu ludzi na Palawie w okresie wczesnej epoki kamienia łupanego (co prawda po czesku, ale z angielskimi napisami). Muzeum powstało dla uhonorowania tzw kultury pawlowskiej – prehistoryczne dziedzictwo tej lokalizacji zasłużyło w końcu na lepszą reprezentację i promocję. Na osobną uwagę zasługuje sama architektura betonowej budowli, mająca symbolizować białe wapienne skały Palawy, oceniona wieloma nagrodami w międzynarodowych konkursach architektonicznych.
Wstęp do Archeoparku kosztuje 100 Kč, dzieci płacą połowę tej sumy.
Oprócz winnic, stylowych domów i piwnic z winem zaletą Pavlova jest miejsce na szlaku turystycznym. Miejscowość jest malowniczo położona nad Nowomłyńskim Zalewem. Z centrum Pavlova stromą i zalesioną ścieżką szybko (w miarę) dostaniemy się do do ruin zamku Děvičky, skąd rozciąga się niesamowity widok na okolicę. A tylko kilka kilometrów dalej jest Mikulov.