5 lipca w Republice Czeskiej jest świętem państwowym, upamiętniającym apostołów Cyryla i Metodego. Ci dwaj święci przyczynili się nie tylko do ewangelizacji Wielkiej Morawy, ale i do rozwoju piśmiennictwa i kultury na tych terenach w ogóle. Dzięki nim Wielka Morawa była znaczącym graczem na mapie Europy w XIX wieku.
Stolicą Rzeszy Wielkomorawskiej w tym czasie był Velehrad, stamtąd swoją działalnością kierowali Cyryl i Metody. Dziś miejscowość ta, gdzie mieszka ok 1300 osób, pozostaje w cieniu chociażby nieodległego Uherskiego Hradište. Mimo że Velehrad administracyjnie stracił na powadze, nadal jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu religijnego i głównym celem pielgrzymek w republice. Znajduje się tutaj najstarszy klasztor cystersów na Morawach, postawiony w początkach XIII wieku. O znaczeniu Velehradu wspomniał papież Jan Paweł II kilkakrotnie – kiedy w 1980 roku ogłosił świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy, w 1985 roku ofiarowując bazylice Złotą Róźę, czy w 1990 roku, kiedy wybrał Velehrad jako miejsce swojej pierwszej pielgrzymki do Czechoslowacji po upadku żelaznej kurtyny. Na pamiątkę tej pielgrzymki przed bazyliką stoi dwuramienny papieski krzyż.
W niedalekiej miejscowości Modrá znajdziemy za to atrakcje takie jak skansen przedstawiający repliki budowli z czasów państwa wielkomorawskiego oraz ekspozycję Żywa Woda z tunelem, z którego można obserwować ryby słodkowodne. Na terenie ekspozycji znajdziemy też biotop.