Znojmo to miasto z królewską przeszłością i z pięknym zabytkami. Najbardziej kojarzone jest z winnicami i corocznym festynem „Znojemskie Winobranie”, na który zjeżdżają się turyści nie tylko z całej republiki, również i zza granicy Czech.
Ale symbolem Znojma są także ogórki, uprawiane w okolicy i cieszące się niemniejszą atencją, czego dowodem są odbywające się również rokrocznie „Slavnosti okurek„. Uprawę ogórków na tym terenie rozpoczął już w roku 1571 Jiří II, opat z pobliskiego klasztoru w Louce. Podczas epidemii dżumy znojemskim ogórkom przypisywano właściwości lecznicze – czas co prawda pokazał, że to nie do końca prawda, ale do tego czasu ogórki zdążyły się zadomowić pod Znojmem na dobre.
Znojmo jest sercem znojemskiego winiarskiego regionu. Typowymi gatunkami winorośli hodowanymi tutaj są: Sauvignon, Riesling, Grüner Veltliner. Tradycja uprawy winorośli i wyrabiania wina na tych terenach sięga dziewiątego wieku naszej ery. Okolica pokryta jest gęsto winnicami i winnymi piwniczkami. Uruchomiono dlatego linię autobusową (Vinobus), która obwozi turystów po okolicy i ukierunkowana jest właśnie na cele związane z winem. Do najbardziej znanych tutejszych winnic (i najstarszych) należy winnica Šobes. Położona jest na nasłonecznionym południowym zboczu nad Dyją. Wspomniany wcześniej norbertański klasztor w Louce jest dzisiaj również częściowo używany przez Znovín. Stworzono tam małe muzeum winiarstwa.
Jak wspomniałam wcześniej, co roku w Znojmie odbywa się Znojemskie Winobranie. Ten festyn wina, tańca i muzyki nawiązuje do historycznych wydarzeń. W 1327 roku przybył do Znojma król Jan Luksemburski, aby świętować (czyli dobrze zjeść i zapić sławnym morawskim winem 😀 ) zakończone sukcesem rokowania we Wrocławiu. Miasto przygotowało dla króla bogaty program, którego echa przedstawia się publice po dziś dzień. Na całym terenie starego miasta trwa jarmark historyczny, strumieniami leje się burčák. Głównym wydarzeniem Winobrania jest korowód z królem na czele, z jego świtą, z tancerkami, nie brak Bachusa częstującego winem. Na rynku na scenie odbywają się różne historyczne przedstawienia i inscenizacje, a wieczorami koncerty gwiazd muzyki czeskiej i słowackiej. Na czas Winobrania historyczne centrum miasta zostaje zamknięte. Wejść tam można tylko przez odpowiednie bramy po wykupieniu biletu. Pierwsze „nowożytne” znojemskie winobranie miało miejsce w 1966 roku. Niestety za sprawą komunistycznego reżimu nie organizowano uroczystości od 1974 roku aż do lat 90.
Oprócz wina możemy się w Znojmie napić również miejscowego piwa z browaru, którego tradycja sięga trzynastego wieku. Na miejscu (w browarze) przygotowano dla turystów ekspozycję piwowarnictwa.
Za najcenniejszy i najstarszy zabytek Znojma uważa się rotundę świętej Katarzyny. Ta pochodząca z 12 wieku budowla jest wpisana w rejestr Narodowych Zabytków Kultury Republiki Czeskiej. Największym skarbem w rotundzie są dobrze zachowane malowidła z 1134 roku. Są tak cenne, że obejrzeć je może co najwyżej 10 osób na godzinę (zwiedzanie trwa max 15 minut), mikroklimat jest nieustannie monitorowany a w środku nie wolno nawet mówić. Turyści dostają słuchawki z dźwiękowym opisem zabytku i w milczeniu zwiedzają. O fotografowaniu wnętrza oczywiście nie ma mowy. W znojemskim zamku, który znajduje się nieopodal, mieści się muzeum.
Kolejnym zabytkiem jest gotycki kościół świętego Mikołaja. Z racji położenia jest jedną najbardziej rozpoznawalnych sylwetek w panoramie Znojma. Świątynia budowana była w kilku etapach – od roku 1338 roku do połowy 16 wieku. We wnętrzu odnajdziemy wiele gotyckich „szczegółów”, ale chyba najbardziej charakterystyczna dla tego kościoła jest barokowa ambona w kształcie kuli ziemskiej.
Na uwagę zasługuje na pewno wieża ratusza, która ze swoimi 80 metrami wysokości jest świetnym punktem widokowym dostępnym dla turystów przez cały rok oraz podziemia miasta Znojma. Bardzo atrakcyjnie wypada również Muzeum Motoryzacji w budynku byłych wodociągów.
Jedno jest pewne – w Znojmie nie będziecie się nudzić!
Przygotowuję się do wyjazdu na podstawie informacji zawartych na stronie. Znojmo będzie naszym punktem odniesienia, bo tutaj zaplanowaliśmy nocleg.
Cieszę się że informacje zawarte na tym blogu mogą służyć jako drogowskaz 🙂 Życzę miłego zwiedzania!