Čejkovice, leżące ok 40 kilometrów od Brna, w powiecie hodonińskim, to miejscowość od zawsze związana z uprawą winorośli. Historyczne źródła podają, że początki winiarstwa sięgają tu nawet trzynastego wieku naszej ery i związane są z działalnością na tym terenie Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona – czyli Templariuszy. To oni postawili tutaj swoją twierdzę, a wokół twierdzy zaczęły pojawiać się winorośle i winne piwnice. Piwnice pod twierdzą były tak wielkie, że mógł tam wjechać rycerz na swoim koniu czy zaprzęgnięty wóz.
Nowożytna historia winnych piwnic Templariuszy zaczyna się kształtować od roku 1936, kiedy założono w Čejkovicach pierwszą winiarską spółdzielnię. Jej tradycje kontynuuje dziś firma „Templářské sklepy Čejkovice”. Korzysta ona z tych oryginalnych średniowiecznych piwnic, gdzie składuje się 500 000 litrów win w dębowych beczkach oraz archiwizuje wina dojrzewające w butelkach. Wina tej firmy, z charakterystycznym krzyżem Templariuszy, zakupić można w każdym markecie. A co się tyczy twierdzy – z biegiem historii, po licznych przebudowach, został z niej dziś renesansowy pałac, w którym mieści się hotel i winiarnia.
Piwnice można zwiedzać – wstęp kosztuje 40 koron (to cena dla kierowców i ciężarnych kobiet), w cenie 100 koron od osoby zawarta jest degustacja win. Niestety, takie zwiedzanie potrzeba przynajmniej dzień wcześniej telefonicznie umówić.
Ale w Čejkovicach winem zajmuje się nie tylko ta jedna, najbardziej znana firma. Znajdziemy tu także wiele mniejszych winnych piwniczek, czy wręcz winnych uliczek, które również warto odwiedzić. Ogólnie wino uprawia się tutaj na prawie 500 ha. Winoroślom pomaga ukształtowanie terenu, dzięki któremu Čejkovice wpisują się na listę najcieplejszych miejsc w Czechach – średnia roczna temperatura tutaj to 9,2 stopnia Celsjusza.
Warto też wspomnieć, że do szkoły w Čejkovicach chodził ukochany prezydent Czechów – Tomasz Masaryk. Jako sześciolatek przeprowadził się tutaj z rodzicami z Hodonina. Dom, w którym mieszkał, można dzisiaj zwiedzać, mieści się tam muzeum poświęcone jego osobie.