Pavilon Anthropos to muzeum położone w dzielnicy Pisarky, poświęcone początkowi ludzkości i rozwojowi kultury.
Muzeum powstało jako pokłosie wystawy „Człowiek i jego początki” z roku 1928. Wystawa była zaprezentowana na Targach Brneńskich. Autorem ekspozycji był Karel Absolon, brneński archeolog i antropolog, który wsławił się między innymi odkryciem jaskini Punkevni czy Wenus z Dolních Věstonic. Na potrzeby wystawy powstał między innymi model mamuta naturalnej wielkości, który wzbudził ogromne zainteresowanie zwiedzających. Oprócz mamuta, ekspozycja przedstawiała artefakty wykopane na Morawach, pochodzące z okresu początków osadnictwa na tym terenie.
Absolon wystawiając „Człowieka i jego początki” gromadził fundusze na utworzenie instytutu Anthropos, który miał zająć się badaniami pleistoceńskiego człowieka. Wszelkie plany pokrzyżowała wojna. Po jej zakończeniu Absolon nie mógł już kontynuować tych wysiłków, co więcej – większość eksponatów nie przetrwała wojennej zawieruchy. Jednak wysiłki pracowników Morawskiego Muzeum Państwowego (Moravské zemské muzeum, MZM) doprowadziły do wybudowania nowego budynku muzeum nieopodal pierwotnego, przedwojennego pawilonu. Budynek w Pisarkach został oddany do użytkowania w roku 1962. Ekspozycja przedstawiała początki rozwoju człowieka, nie mogło zabraknąć również mamuta.
W latach 2003-2006 budynek Anthropos musiał zostać poddany renowacji. Dzisiaj jest jednym z częściej odwiedzanych muzeów w Brnie. Mieści w sobie kilka stałych ekspozycji, bibliotekę Absolona oraz wystawy czasowe. Jego symbolem nadal jest mamut w naturalnej wielkości – oczywiście dzisiejszy mamut to już któraś z kolei „reinkarnacja” tego przedwojennego.
Muzeum otwarte jest od piątku do niedzieli. Wstęp kosztuje 130 koron i 65. W święta państwowe często wstęp jest za darmo.
Zdjęcie z wystawy Unikaty muzeów państwowych z roku 2014.