Dolní Věstonice to kolejna mała winiarska miejscowość położona w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników wodnych Nové Mlýny. Tradycja uprawy wina w tej okolicy liczy ponad trzysta lat.
Jednakowoż miejsce to jest słynne na świecie (a tak bez kozery można napisać) nie z racji wina, ale dzięki umiejscowionym tu stanowiskom archeologicznym. A przede wszystkim – dzięki odnalezionej tutaj w 1925 roku figurce, tak zwanej Wenus z Dolních Věstonic. Na pewno większość kojarzy postać tej prabogini, czy pramatki o okrągłych kształtach. Figurka o niepozornej wysokości 11,5 centymetrów oraz zawrotnej wartości (w 2004 jej wartość została oszacowana na 40 milionów dolarów) jest najstarszą znaną ceramiką na świecie. Jej wiek datuje się na 29000 – 25000 lat. Obecnie figurka umieszczona jest w zbiorach ośrodka Anthropos w Brnie.
W Dolních Věstonicach znajdziemy oczywiście muzeum prehistorii, oddział regionalnego muzeum w Mikulowie – ale tam zobaczymy najwyżej replikę słynnej Wenus. Dodam tutaj, że odkrycia archeologiczne na tym terenie były tak znaczące, że kulturę, której dotyczą, nazwano mianem kultury pawlowskiej, w nawiązaniu do niedalekiego Pavlova.
Oprócz odkryć archeologicznych w Dolních Věstonicach znajdziemy także inną perełkę paleontologiczna – Kalendarz Wieków. W opuszczonej cegielni w latach 50. dwudziestego wieku wykopano w zboczu profil: 5m szeroki, 3m głęboki i 12m wysoki. W przekroju profilu możemy obserwować zmiany geologiczne, jakie zaszły w przeciągu 100 tys. lat. Ten swoisty kalendarz do dziś służy archeologom przy datowaniu warstw wykopalisk. Teren ten jest uznany za chroniony, ale jest dostępny całorocznie do zwiedzania.