Pałac w Bučovicach dziś sprawia wrażenie może trochę zapomnianego i raczej niedocenianego spośród wielu morawskich pałaców. Może dlatego, że leży na trasie między bardziej popularnymi Slavkovem a parą Buchlov / Buchlovice, więc turyści podróżujący między tymi miejscami już niechętnie zatrzymują się po drodze. A to błąd!
Pałac Bučovice to czteroskrzydłowa renesansowa budowla z pięknym dziedzińcem i wspaniałym ogrodem. Postawiono go w roku 1567 w miejscu, gdzie przedtem stała buczowicka twierdza, na życzenie (i za pieniądze) Jana Šembery Černohorskiego z Boskovic. Był to w owym czasie jeden z najbogatszych szlachciców na Morawach. Studiował we Wiedniu i na włoskich uczelniach, pysznił się różnymi dworskimi tytułami, był doskonałym jeźdźcem, miłośnikiem koni i znawcą sztuki. Wykształcenie i bogactwo umożliwiło mu nie tylko zbudowanie pałacu, ale także zatrudnienie najprzedniejszych artystów, dzięki czemu nowy pałac z urządzonym ogrodem doskonale reprezentował status rodu Jana Šembery. Pałac w Bučovicach uznawany był bowiem za jeden z najwspanialszych pałaców na całych Morawch.
Do dziś zachwycać się możemy trzema piętrami arkad, na które składa się 90 słupów i 540 reliefów. Na tych słupach przedstawiono różne motywy, herby, fantastyczne zwierzęta i postacie czy instrumenty muzyczne. Środek dziedzińca zdobi piękna manierystyczna fontanna z XVII wieku, zbudowana wg planu Giovanniego Giacomo Tencalli, nadwornego architekta Lichtensteinów i Ditrichstejnów.
Wnętrza pałacu również są warte obejrzenia. Każda sala posiada inny wystrój, od którego nosi nazwę. Zobaczymy tam pokoje jak „Pięć zmysłów”, „Pokój ptasi” czy „Cesarski”. Ale chyba najciekawszym pokojem jest sala „Zajęcza”, ozdobiona freskami przedstawiającymi manierystycznie odwrócony świat, w którym zające powstały przeciw odwiecznym wrogom: ludziom i psom. Sceny przedstawiają polowanie na ludzi, atak zajęczej jazdy na ludzką piechotę, bitwę zajęcy z psami, świętowanie zajęczego zwycięstwa i królewską zajęczą ucztę