Zamek Buchlov jest jednym z największych i najstarszych zamków na Morawach. Pierwotnie był romańsko-gotyckim zamkiem królewskim. Z czasem został przebudowany w stylu romańskim i barokowym.
Buchlov jest wyjątkowym przykładem średniowiecznej architektury, postawionym w trzynastym wieku na jednym ze wzgórz pasma górskiego Chřiby. Dzięki takiemu położeniu tworzy wyjątkową dominantę morawskiego Slovacka. Załoga zamku miała za zadanie ochronę szlaku handlowego, ale ta funkcja zaczęła tracić na wartości już pod koniec XIV wieku. Wskutek tego, zamek zaczął podupadać i ostatecznie trafił w prywatne ręce różnych szlacheckich rodów.
W XVII wieku właścicielami zamku Buchlov stał się ród Petřvaldskich. To z ich inicjatywy dokonano ostatniej większej przebudowy grodziska. Odbudowano główną bramę i dla jej wzmocnienia dostawiono obronny bastion. Wewnątrz zamku powstał pierwszy dziedziniec. Jednak średniowieczna budowla, nawet mimo ciągłego przebudowywania, przestała spełniać wymagania szlachty. Dlatego też w niedalekich Buchlovicach Petřvaldscy wybudowali o wiele bardziej nowoczesny pałac. Buchlov tak zaczął jeszcze bardziej tracić na znaczeniu. Ostatnimi właścicielami Buchlova byli Berchtoldowie. Oni również woleli mieszkać w pałacu v Buchlovicach, a zamek tylko utrzymywali w stopniu co najwyżej podstawowym. Berchtoldowie zarządzali zamkiem i pałacem do roku 1945, potem majątek został znacjonalizowany.
Dzisiaj na zamku Buchlov obejrzeć można budynki z przekroju dziejów – od architektury romańskiej aż po barok. Znajdziemy tam trzy dziedzińce, ciekawa jest wczesnogotycka kaplica. W zamkowych salach wystawiono między innymi wyposażenie zamkowej kaplicy i zbiór przyrodniczych artefaktów z XIX wieku.
Niedaleko zamku znajduje kaplica świętej Barbary, która jest grobowcem rodzinnym Petřvaldów i Berchtoldów. Tę również można zwiedzić. Zarówno zamek, jak i kaplica św. Barbary oznaczone zostały Znaczkiem Turystycznym.