Mohyla míru czyli Pomnik Pokoju znajduje się na Prackim kopcu, w miejscu, gdzie ponad dwieście lat temu stacjonowały wojska Rosjan i Austriaków gotowe do starcia z wojskami Napoleona.
Pomnik Mohyla míru ma upamiętniać ofiary bitwy pod Austerlitz (dzisiejszy Slavkov). Powstał on z inicjatywy brneńskiego księdza, patrioty i pedagoga w jednej osobie – Aloisa Slováka. Zaprojektowany oraz postawiony został przez czeskiego architekta – Josefa Fanta.
Budowę zaczęto w 1910 roku, ale wskutek działań wojennych ostatecznie ukończono w 1923 roku. Bryłę pomnika zrealizowano w stylu secesyjnym. Wyglądem przypomina kamienny ostrosłup o wysokości 26 metrów. Szpic stanowi miedziany, dziesięciometrowy starochrześcijański krzyż oparty kuli ziemskiej. Z czterech stron stoją rzeźby giermków opartych na tarczach, symbolizujących Francję, Rosję, Austrię i Morawy. Wewnątrz znajduje się kaplica z marmurowym ołtarzem. Pod podłogą kaplicy ulokowano ossarium ze szczątkami ofiar znalezionymi na terenie bitwy pod Austerlitz. Ciekawostką jest akustyka kaplicy – słowa wypowiedziane szeptem w jednym rogu słyszane są tak samo głośno w przeciwległej części sali. Niedaleko pomnika znajduje się muzeum oraz kawiarnia. Parking jest płatny.
Warto przypomnieć, że corocznie, w dzień po rekonstrukcji bitwy, pod Pomnikiem Pokoju odbywa się msza upamiętniająca ofiary tutejszych walk. W tym roku, w ramach obchodów kolejnej rocznicy Bitwy Trzech Cesarzy, zorganizowano turystyczny rajd „Výstup na Mohylu míru”. Akcja poświęcona jest pamięci ofiar obywateli Moraw, nie tylko tych poległych bezpośrednio w walce. Bo dodać tu trzeba, że po walkach napoleońskich obszar Moraw został spustoszony przez głód, epidemie tyfusu i cholery, a okoliczne miejscowości, klasztory i kościoły zostały rozszabrowane.
Super to wygląda, szkoda, że rekonstrukcja bitwy jest zimą, nie latem 🙂
Byłoby super ale z powodów oczywistych nie do zrobienia. Pozdrawiam.