W Morawskim Krasie turyści mogą zwiedzić 5 jaskiń. Do tej pory opisałam cztery z nich (Balcarka, Katerzyńska, Vypustek i najsławniejsza Punkevni. W końcu przyszła kolej na piątą, Słupsko-Szoszówską jaskinię.
Sloupsko-šošůvské jeskyně to właściwie kompleks korytarzy, tuneli, komnat i podziemnych przepaści, największy ze wszystkich 14 udostępnionych jaskiniowych kompleksów w Czechach. Położony jest pod miejscowościami Sloup i Šošůvka na północnym krańcu Morawskiego Krasu.
W jaskini Słupsko-Szoszówskiej trasa turystyczna wiedzie w sumie tylko po jednym z podziemnych pięter, ale bez schodzenia i wchodzenia na różne poziomy jednak się nie obędzie. I fajnie, bo taka różnorodność w jaskini to czysta przyjemność. Drugie, niższe piętro jest położone ok 60 metrów poniżej pierwszego, a można je zobaczyć uczestnicząc w tzw. adrenalinowej wycieczce „Śladami Nagela” (Zážitková trasa Po stopách Nagela) – to gratka dla miłośników speleologii, gdzie zamiast oświetlonych i utwardzonych chodników czeka chętnych broczenie w podziemnych potokach, przeciskanie się wąskimi korytarzami na kolanach, itp. – tylko w świetle latarek.
Ale i „standardowa” trasa gwarantuje niezapomniane wrażenia. Niesamowite stalaktyty, stalagmity i stalagnaty znajdują się w zasięgu ręki i trzeba ogromnej siły woli, aby ich nie dotknąć (jest to zakazane we wszystkich jaskiniach, bo jest to zgubne dla tych tworów). Spojrzeć w głąb sześćdziesięciometrowej, podziemnej przepaści, z dna której słychać szum rwącego potoku – tego też nie doświadcza się codziennie. Do tego doliczcie spotkanie ze śpiącymi nietoperzami, odrobinę historii pradawnej (szkielet prehistorycznego jaskiniowego niedźwiedzia) i tej całkiem niedawnej (hitlerowska fabryka silników samolotowych w jaskini Kulna, która jest końcowym fragmentem trasy) – nawet nie zauważycie, kiedy miną dwie godziny zwiedzania.
Sloupsko-šošůvské jeskyně oferują kilka rodzajów tras do wyboru:
Krótka trasa: 890m, 60 min – obejmuje sloupską część jaskini
Długa trasa: 1760m, 120 min – po sloupskiej idziemy jeszcze do szoszówskiej części (warto!)
Bezbarierowa trasa: 690m, 50 min – dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich (to nie znaczy, że rodzice ze zdrowymi dziećmi na wózkach mogą z niej korzystać, tym zaleca się wziąć dzieci chociażby do nosidełek i skorzystanie ze standardowej trasy)
Trasa historyczna: 950m, 70 min – tylko szoszówska część jaskini, ale niestandardowa, zwiedza się szlakiem odkrywców jaskini.
Trasa adrenalinowa: 1300m, 180 min (opisana powyżej)
Aby zwiedzić jaskinię, nie potrzeba rezerwacji. Wyjątek stanowi trasa adrenalinowa (rezerwacja konieczna), bezbarierowa (rezerwacja polecana) i zwiedzanie poza sezonem. Zimowe zwiedzanie odbywa się tylko w świetle latarek, aby nie zakłócać spokoju zimującym nietoperzom.