Jaskinię Vypustek znajdziemy w centralnej części Morawskiego Krasu, niedaleko miasteczka Krtiny.
Przez wieki przez jaskinię Vypustek przepływał podziemny potok, zostawiając pokłady gliny bogatej w fosfaty. W latach dwudziestych XX wieku glinę tę intensywnie wykopywano by zastosować jako nawóz w rolnictwie, co wpłynęło na znaczne powiększenie jaskini. W wykopanej glinie odnaleziono wiele szczątków świadczących o tym, że jaskinia służyła prehistorycznym zwierzętom za schronienie. Kości tam znalezionych jaskiniowego niedźwiedzia czy jaskiniowego lwa do dziś można obejrzeć można w muzeach w Wiedniu lub Brnie.
Jaskinia Vypustek różni się od pozostałych jaskiń Morawskiego Krasu tym, że przez długi czas wykorzystywana była w celach z daleka nie turystycznych. Po wykopaniu wcześniej wspomnianej gliny, jaskinią zainteresowało się wojsko. W 1936 roku zaczęto przygotowywać przestrzenie jaskini, aby użyć je jako skład amunicji. Podczas tych przygotowań odkryto dalsze komnaty, wypełnione gliną. Skład amunicji w końcu tam nie powstał, przygotowania przerwała wojna. Za czasów okupacji Niemcy wykorzystali jaskinię jako fabrykę silników do samolotów Flugmotorenwerke Ostmark. Po wojnie czechosłowackie wojsko urządziło w jaskini schron i stanowisko dowodzenia, ściśle tajne aż do 2001 roku.
W cywilne ręce jaskinia Vypustek trafiła w roku 2005. Dziś oferuje turystom wrażenia trochę odmienne, niż pozostałe jaskinie w okolicy – obejrzeć można nie tylko to, co przez wieki skrywała ziemia, ale i to, co przez lata ukrywało wojsko.
Godziny otwarcia i cennik – tutaj