Tym, czym dla modernizmu w Brnie była i jest willa Tugendhatów, tym dla tutejszej secesji jest willa Dušana Samo Jurkoviča (1868-1947). Budynek stojący w Brně-Žabovřeskách był z początku osobistym domem tego słowackiego architekta, etnografa, projektanta mebli. Jurkovič postawił go sobie w 1906 roku, na wtedy mało zaludnionym i bliskim przyrody terenie, praktycznie za miastem. Ten wzorowany na brytyjski cottage z wpływami wiedeńskiej moderny i secesji budynek zapoczątkował szybki rozwój tamtejszej dzielnicy willowej.
Głównymi materiałami, z których zbudowany jest willa Jurkoviča, są kamień, drewno i korek. Na murowanych fundamentach z łupanego kamienia stoi drewniana, belkowa konstrukcja. Ściany nośne wypełnione ubitą mieszaniną szlaki, piasku i wapna pokrywa korkowa izolacja. Z zewnątrz korkowe płyty były pokryte cementowym tynkiem, od strony wewnętrznej zaś warstwą gipsu. Od strony architektonicznej, dom zaprojektowano tak, aby oddzielić wejściową, reprezentacyjno – socjalną część od części przeznaczonych na pracownie i pokoje rodziny. Na parterze znalazł się pokój powitalny, dalej sypialnia, pokój dziecięcy z łazienką, kuchnia i pokoik dla służby. Na pierwszym piętrze Jurkovič zaplanował sobie pracownie a z galerii nad halą można dostać się do pokoju gościnnego. Piwnicę zajmowało lokum stróża, wyposażenie techniczne i magazyn.
Architekt z żoną mieszkał w willi do roku 1919. Potem willę sprzedał i przeprowadził się do Bratysławy. Budynek jeszcze kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli, w okresie socjalizmu mieszkały w nim nawet trzy rodziny. Z biegiem czasu willa doczekała się paru mniej lub bardziej szczęśliwych „remontów’, m.in. piwnica była przebudowana na przeciwatomowy schron. Na szczęście dla willi w 1963 roku budowla została zapisana do rejestru zabytków. Jednak dopiero w 2006 roku państwo odkupiło ja od prywatnych właścicieli. W latach 2009-2011 willa przeszła całkowita rekonstrukcję, którą doceniono nagrodą Grand Prix Architektów. Dzisiaj znajduje się w niej Morawska Galeria i miedzy innymi wystawa poświęcona architektowi i jego dziełom. Willę można zwiedzać z wykładem w trzech językach: czeskim, angielskim i niemieckim. Oczywiście należy zwiedzanie wcześniej zarezerwować na stronie moravska-galerie.cz lub zadzwonić na numer +420 532 169 501/502. Koszt zwiedzania z obcojęzycznym wykładem to jedyne 130 koron.