Valtice to miasto przygraniczne, które historia dzieliła między trzy państwa. Przez okres średniowiecza i długie lata nowożytne miasto było na obszarze Dolnej Austrii. Potem, na podstawie traktatu z Saint-Germain przyłączone w 1920 roku do Czechosłowacji. W latach 1938 – 1945 Valtice znalazły się pod jurysdykcją III Rzeszy.
Po wojnie większość rodowitych mieszkańców została wysiedlona ze względu na niemieckie pochodzenie, a od nieodległej Austrii na długie lata oddzieliła je żelazna kurtyna. Dziś z kolei granicy praktycznie nie widać. Pokręcone, prawda? No w każdym razie, Valtice nie byłyby tym, czym są dzisiaj, gdyby nie rozmach rezydującego tu niemieckiego rodu książęcego – Liechtensteinów. Valtice, obok Wiednia, były miejscem, gdzie austriaccy książęta stale rezydowali. Bo o ile zamek w Lednicach był dla nich czymś w rodzaju „domku letniskowego”, to valticki zamek był całorocznym „domkiem rodzinnym”. Takim skromnym, na ponad 100 pokoi… Zamek był ich własnością aż do roku 1945.
Sam pałac był z początku gotyckim zamkiem (od trzynastego wieku), który następnie przebudowano na renesansowy, a jeszcze później na barokowy pałac. Jest to jeden z najbardziej znaczących przykładów świeckiej barokowej budowli na Morawach. Zamkowy park założony w roku 1727 to około 14 hektarów ziemi porosłej przez liczne gatunki drzew iglastych i liściastych. Całość wchodzi w skład zespołu Lednicko-Valtickiego wpisanego na listę dziedzictwa światowego UNESCO.
Ciekawostak: pod adresem Vinařská 34 znajduje się labirynt piwniczek z winem. Tworzy go 11 piwnic o łącznej długości 800 m. Powstanie tych piwnic datuje się na rok 1289.