Stránská skála to ulubione miejsce wycieczkowe wielu mieszkańców Brna, szkół i nie tylko. Jest to narodowy pomnik przyrody. Łatwo się tam dostać z dworca głównego tramwajem nr 10 (niecałe 20 minut jazdy). Mimo to, teren jest dość słabo oznakowany. Co prawda zgubić się tam trudno, ale wiele innych miejsc w Brnie i okolicach jest dużo lepiej oznakowanych.
Sama skała to jurajski wapienny grzbiet o wysokości ponad trzysta metrów nad poziomem morza. Wiek datuje się na około 156 milionów lat. Jest to stanowisko wielu biologicznych, archeologicznych i paleontologicznych odkryć. Znaleziska archeologiczne z omawianych skał znajdują się w muzeum ziemskim Anthropos. Są to m.in. narzędzia kamienne, ślady życia na tym terenie tygrysa szablozębnego, ślady zwierząt morskich oraz zęby rekina. Udowodniono również w tej lokalizacji pierwsze użycie ognia w Europie Środkowej.
W dwunastym i trzynastym wieku wapienie Stranskie używane były w wielu budowach w mieście. Znajdziemy je dziś i w katedrze Piotra i Pawła, i fontannie na targu warzywnym czy w słupie Zderada (Zderadův sloup). Podobno także w tych obiektach odnaleźć można ślady dawnych morskich zwierząt.
Podczas drugiej wojny światowej w dolnej części skał były wybudowane niemieckie schrony, w których miały się znajdować maszyny i sprzęt do budowy silników lotniczych. Po wojnie miejsca te przejęła obrona cywilna, budując tam schron przeciwatomowy – dziś nieco zaniedbany i częściej używany jako schronienie dla narkomanów i bezdomnych. W głębi strańskiej skały istnieją podziemne przejścia i jaskinie, do niektórych z nich jest dość dobry dostęp. Spekuluje się też o istnieniu podziemnego jeziorka. Wielu ludzi wierzy w to, że dochodzi tam do paranormalnych zjawisk.