Aby zachować szybkość dyliżansów pocztowych w minionych wiekach, należało zmieniać konie co 15-20 kilometrów. Stąd też ówczesne stacje pocztowe posiadały stajnie. Na trasie z Wiednia do Warszawy musiało zatem postać wiele takich stacji. Jedna z nich, dziś znana pod nazwą Stara Poczta w Pozořicach, została zbudowana w roku 1785 na trasie pomiędzy Brnem a Wyszkowem (Vyškov).
Pozorzycka Stara Poczta to budynek wyjątkowy chociażby pod tym względem, że przez ponad dwieście lat przetrwał do naszych czasów bez większych zmian. A był między innymi niemym świadkiem wydarzeń związanych z Bitwą Trzech Cesarzy. To tutaj 28 listopada 1805 roku dotarł z rekonesansem sam Napoleon i spotkał się ze stacjonującym w budynku poczty francuskim marszałkiem Joachimem Muratem. Wynikiem tego spotkania było dobranie taktyki i wycofanie wojsk francuskich w kierunku Brna. Obecnie w budynku poczty mieści się małe muzeum poświęcone walkom pod Austerlitz, obok stoi hotel z restauracją, a w pocztowych stajniach nadal trzyma się konie.
Nawet nie oglądając inscenizacji bitwy z 1805 roku każdy może zdać sobie sprawę, że ginęli tam nie tylko ludzie, ale także konie. Historycy oceniają, że w kilkugodzinnym starciu między armią francuską a połączonym wojskami austriackimi i rosyjskimi zostało zabitych około 5 tysięcy koni. Im też poświęcony jest pomnik, postawiony bezpośrednio za pocztą.
Naprzeciwko budynku poczty stoi tak zwana Ruská kaplička, postawiona najprawdopodobniej tuż po napoleońskich walkach przez rosyjską szlachciankę, aby upamiętnić jednego czy dwóch dostojników rosyjskich (jej krewnych), poległych pod Austerlitz.