Jedną z ulic, która prowadzi do Náměstí Svobody, jest ulica Česká, popularne miejsce spotkań. Mało kto wie, że nazwa tej ulicy mogłaby być dziś zupełnie inna gdyby nie fakt, że powstała tu pierwsza czeska księgarnia w Brnie.
Wszystko zaczęło się 12 czerwca 1883 roku. Wtedy, w przeważnie niemieckojęzycznym Brnie (należącym przecież do Monarchii Austro-Węgierskiej), Josef Barvič otworzył przy ulicy Rudolfovskiej 4 sklep z książkami pisanymi w języku czeskim. Szybko wokół księgarni zaczęli skupiać się czeskojęzyczni mieszkańcy Brna. Można nawet powiedzieć, że wytworzył się tam swego rodzaju ośrodek kultury czeskiej. W 1908 roku Barvič zaprosił do spółki swojego ucznia Josefa Novotnego. Od tego momentu firma nosi nazwę „Barvič a Novotný“. W 1913 firma przeniosła sklep na druga stronę ulicy pod numer 13, a w 1918 roku ulica zmieniła nazwę z Rudolfovská (Rudolfsgasse) na Česká.
Po drugiej wojnie światowej księgarnię upaństwowiono, sam Josef Novotny został nawet na krótko aresztowany w 1951 roku za rzekomą działalność antypaństwową. Na mocy restytucji, w 1991 roku księgarnię wrócono żonie Josefa Novotnego, Helenie.
Dziś księgarnia ma trzy lokale w Brnie, ponadto kontynuuje charytatywną działalność zapoczątkowaną przez założycieli – między innymi wspiera jeden z brneńskich domów dziecka.