Tama na rzece Jihlavie w miejscowości Dalešice powstała w latach 1970-1978. Ze względu na budowę geologiczną podłoża nie można było postawić klasycznej, betonowej zapory. Tak zatem powstała największa w Czechach (i druga największa w Europie) tama sypana, utworzona z lokalnie występujących skał uszczelnionych gliną. Wysokość nasypu sięga 100 metrów, długość tamy to 350 metrów. Powstały zbiornik wodny liczy ponad 20 kilometrów długości, w najgłębszym miejscu dno leży 85,5 metra pod powierzchnią wody.
Głównym celem, dla którego Jihlava została spiętrzona tamą w Dalešicach, było zapewnienie dostatecznej ilości technologicznej wody dla elektrowni atomowej Dukovany. Dodatkowo elektrownia wodna o mocy 480 MW jest w stanie uzupełniać dostawy energii, jeśli któryś z bloków „atomówki” zostanie z jakichś względów wyłączony. Oczywistością jest także regulacja przeciwpowodziowa czy zastosowanie w celach rekreacyjnych (po zalewie pływa łódź turystyczna, wokół jest kilka campingów).
Energię elektryczną w elektrowni wodnej Dalešice wytwarzają 4 turbiny, ale nominalnie używane są naprzemiennie tylko jedna lub dwie. Wszystkie 4 naraz pracują tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. podczas powodzi – po prostu zużywa się w takim działaniu zbyt dożo wody 🙂
I jeszcze ciekawostka: przełączenie z „wolnobiegu” na pełną moc turbin trwa tylko 55 sekund.
Troszkę ponad 3 km od tamy, w lesie za miejscowością Kramolin znajdziemy jeszcze jeden cel wycieczki. Jest to wieża widokowa Babylon, jedna z najstarszych w Czechach, zbudowana w roku 1831 z rozkazu ówczesnego właściciela zamku w Namiesti nad Oslawą, Jindřicha Viléma Haugwitza. Wieża jest kamienna, postawiona na planie kwadratu, wyższe piętra są ośmioboczne. Cała budowla mierzy 24,5 metra, widoki ogląda się z przeszklonej sali na wysokości 18 metrów. Wiodą tam dębowe, kręcone schody, strop w sali widokowej zdobiony jest motywami zodiakalnymi. Jest otwarta tylko w weekendy i święta.